JAMES MATTHEW BARRIE

Tek bir sonuç gösteriliyor

J. M. Barrie, 9 Mayıs 1860’da İskoçya’nın Kirriemuir kasabasında doğdu. Taparcasına sevdiği annesi Margaret Ogilvy, onu diğer on çocuğu arasında yetiştirdi. Barrie, 6 yaşındayken, ağabeyi David (annesinin gözbebeği) öldü ve Barrie, çocukluğunun geri kalanını yas tutan annesi avunsun diye, ölen ağabeyinin yerini doldurmaya çalışmakla geçirdi. Bu “hep genç kalan” David’in yerine geçme çabası, Barrie’nin yetişkin çağlarına ve yazın hayatına yansıyan bir etki yarattı.
Edinburgh Üniversitesi’ni bitirdikten sonra Nottingham Journal’da yazmaya başlayan Barrie, kendisini tiyatronun büyüsüne çok önceleri kaptırmıştı. Pek çok kısa öykü yazdıktan, pek çok başarılı kitabı basıldıktan sonra ilk oyununu yazdı: Ibsen’s Ghost (1891). Bunu Walker izledi ve bu oyunu yazdığı günlerde, gelecekteki eşi, aktris Mary Ansell ile tanıştı. Evliliği başarılı sayılmazdı ama bu süreçte en başarılı oyunlarını (The Little Minister, The Admirable Crichton ve Peter Pan gibi) yazdı. Peter Pan fantastikti ama bildik peri masallarından çok farklıydı.
Barrie, Peter Pan’i, aynı yıl içinde kaybettiği arkadaşları Sylvia ve Arthur Llewelyn Davies’in oğulları için yazdı. Anne babalarını kaybeden çocuklarla, her biri bir karakter seçip Peter Pan’i oynarlardı.
Peter Pan, Barrie’nin en mükemmel çalışması oldu. 1912’de bu çalışmasını Peter ve Wendy adını verdiği bir romana dönüştürdü. Peter Pan’dan sonra da oyun yazmayı sürdüren Barrie, uzun bir hayat sürdükten sonra 1937’de öldü.